Shortlist announced for the Educate Awards 2018

The shortlist for the prestigious Educate Awards 2018 has been announced!

The awards, in partnership with Copyrite Systems and Ricoh, is now in its seventh year and is the largest education awards in the North West.

From inspiring teachers, superb support staff to innovative projects across the curriculum, the awards recognises the work of schools and colleges which are delivering outstanding education and helping students achieve their full potential.

Since launching in Liverpool in 2012, the awards has grown rapidly, now recognising schools and colleges right across the Liverpool City Region, Cheshire, Lancashire and Greater Manchester.

In total there are 21 award categories, from Teacher of the Year, Career Aspiration, School Support Star of the Year and Outstanding Commitment to Sport.

This difficult task of shortlisting the entries fell upon the esteemed judging panel which includes Michelle Dow, managing director of All About STEM; James Tartt, Merseyside track athlete and architect; Councillor Gary Millar, assistant mayor & mayoral lead for business & international trade; Chris Walker, regional managing editor of Trinity Mirror North West and North Wales; Lesley Martin-Wright, chief executive of Knowsley Chamber; Fiona Barnet, director of The Foundry Agency; Andrew Pimbley of Wirral’s Claremont Farm; Sue Cronin, head of teacher education at Liverpool Hope University and the education team at the respected Everyman and Playhouse Theatres.

The winners will be announced at the annual awards ceremony, which takes place on Friday 16 November at Liverpool Cathedral.

Associate sponsors include Winstanley College, All About STEM, Liverpool John Moores University, CER, Progress Schools, Liverpool Learning Partnership, School Improvement Liverpool, The Foundry Agency, LSSP, The Bishop of Liverpool, The Rt. Revd. Paul Bayes, DMR David M Robinson Jewellery & Watches and BMD Law.

The shortlist


The Communication Award

Alsop High School, Liverpool

Pontville School, Ormskirk

St Peter’s CE Primary School, Bolton

 

Eco School Project of the Year

Queen’s Park CE / URC Primary School, St Helens

Heswall Primary School, Wirral

Booker Avenue Junior School, Liverpool

 

Spirit of Enterprise Award

Neston High School, Neston

Morecambe Bay Community Primary School, Morecambe

St Oswald’s CE Primary, Sefton

Wirral Hospitals’ Schools, Wirral

 

SEND Provision Award

Gateacre School, Liverpool

Alsop High School, Liverpool

The Academy of St Francis of Assisi, Liverpool

Leasowe Primary School, Wirral

 

Innovative and Creative Literacy Award

Halewood Academy, Knowsley

Bishop David Sheppard CE Primary School, Southport

Queen’s Park CE / URC Primary School, St Helens

 

STEM Project of the Year

Sandbach High School, Cheshire

Rudston Primary School, Liverpool

Beamont Collegiate Academy, Warrington

 

Outstanding Arts in a Primary School

Lister Junior School, Liverpool

Riverside Primary School, Wirral

Netherton Moss Primary School, Sefton

 

Outstanding Arts in a Secondary School

Archbishop Blanch CofE High School, Liverpool

Hillside High School, Bootle

The Academy of St Francis of Assisi, Liverpool

The Belvedere Academy, Liverpool

 

Career Aspiration Award

All Saints Sixth Form College, Liverpool

Canon Slade School, Bolton

St Damian’s RC Science College, Greater Manchester

 

Community Partnership Award

Bickerstaffe CE School, Ormskirk

Academy @ Worden, Leyland

Northwood Community Primary School, Knowsley

The Hollins, Accrington

 

Outstanding Teaching of Life Skills

Abbot’s Lea School, Liverpool

Archbishop Blanch CofE High School, Liverpool

Middlefield Community Primary School, Liverpool

 

Innovation in Education Award

Eldon Primary School, Preston

Mayfield School, Chorley

The Hollins, Accrington

 

Outstanding Commitment to Sport in a Primary School

Plantation Primary School, Knowsley

St Aloysius Catholic Primary School, Knowsley

Saughall All Saints Primary School, Chester

 

Outstanding Commitment to Sport in a Secondary School

Hope Academy, Newton Le Willows

Rainford High, St Helens

Ridgeway High School, Wirral

 

Leadership Team of the Year

Archbishop Blanch CofE High School, Liverpool

Gateacre School, Liverpool

Kings Leadership Academy, Liverpool

 

Teacher of the Year

Peter Kelly, Lister Junior School, Liverpool

Stephen Hill, St Joseph’s RC Primary School, Oldham

Jay Bradley, The Academy of St Francis of Assisi, Liverpool

Suzanne Gardner, Academy @ Worden, Leyland

Margaret Banks, St Damian’s RC Science College, Greater Manchester

 

School Support Star of the Year

Elizabeth Jones, St Damian’s RC Science College, Greater Manchester

Julie McNally, St Oswald’s CE Primary, Sefton

Judith Bowden, St John Bosco Arts College, Liverpool

 

Most Inspirational 16-18 Education Provider

All Saints Sixth Form College, Liverpool

Cardinal Langley RC Sixth Form, Greater Manchester

Formby High School, Sefton

Gateacre School, Liverpool

 

Most Inspirational Secondary School

Gateacre School, Liverpool

Ormiston Chadwick Academy, Cheshire

Archbishop Blanch CofE High School, Liverpool

 

Most Inspirational Primary School

Billinge St Aidan’s CofE Primary School, Wigan

Kentmere Academy Primary School, Rochdale

Summerhill Primary, Sefton

 

Wow Recognition Award

Halewood CofE Primary School, Knowsley

Mayfield School, Chorley

The Academy of St Francis of Assisi, Liverpool

The Hollins, Accrington

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone