Winners of the Educate Awards announced!

On Friday 20 November, 500 guests gathered for the Red Carpet inspired Educate Awards ceremony held at the Liverpool Anglican Cathedral!

The awards, sponsored by Connex Education, is now in its fourth year and celebrate the inspiring work that goes on inside and outside the school gates.

On the night, 19 awards were handed out to schools in the Liverpool City Region, Lancashire and Cheshire.

A great variety of projects and skills were represented, from entrepreneurial awareness, dazzling stage performances, creative literacy initiatives to inspiring community partnerships.

Liverpool actor Neil Fitzmaurice hosted the ceremony, while guests were treated to special performances by schools shortlisted for the outstanding arts awards.

The Belvedere Academy Chamber Choir opened proceedings, while pupils from Holly Lodge Girls’ College performed a scene from its production of ‘Blowin a Gale’. Next, the talented Darci Shaw from The Belvedere Academy sang ‘Where is Love’ from its 2014/15 production of Oliver.

Lastly, Andrew Woolcock from Archbishop Temple School entertained guests on the marimba, playing ‘Land’ by Takatsuga Maramatsu.

Kim O’Brien, founder of the Educate Awards, says: “Every year the judges and I are blown away by the school’s entries and this year was no exception. It’s fantastic to award so many hard working schools and teachers who create such an engaging learning environment.

“Congratulations to all the winners and shortlisted schools, and thank you to each and every school that submitted an entry this year.”

The winners are chosen by a panel of judges which this year includes football icon Robbie Fowler; Radio City breakfast host Leanne Campbell; Olympian and managing director of Raise The Bar, Steve Smith; Councillor Gary Millar, Liverpool’s cabinet member for business, enterprise and investment; Chris Walker, regional managing editor of Trinity Mirror North West and North Wales; Lesley Martin-Wright, chief executive of Knowsley Chamber; Mark Beedles, managing director of Connex Education; Fiona Barnet, director of The Foundry Agency; Andrew Pimbley of Claremont Farm and Wirral’s Farm Feast; and the education team at the respected Everyman and Playhouse Theatres.

Associate sponsors at the awards include Adlib Solutions, Carillion plc, The Foundry Agency, Paul Crowley & Co, Greater Merseyside Learning Providers’ Federation, Liverpool Hope University, Vivark, Schools 4 Health, eCadets, The City of Liverpool College, MerseySTEM, National Citizen Service (NCS) and Liverpool John Moores University, Progress to Excellence, The Merseyside Network for Colloborative Outreach (MNCO), the Jamie Carragher Sports and Learning Academy, Myerscough College and E-voked workshops.

Share your congratulations on Twitter using #EA15!

List of award winners

Community Partnership Award
Winner:
Gateacre School
Runner up: Bishop David Sheppard CE Primary

Eco Project of the Year
Winner:
Liverpool Life Sciences UTC
Runner up: Cowley International College

The Communication Award
Winner: Leamington Community Primary School
Runner up: Whitefield Primary School

Spirit of Enterprise Award
Winner:
Rainford C E Primary
Runner up: Birkdale High

SEND Provision Award
Winner:
The Observatory School
Runner up: Springwood Heath Primary School

Innovative and Creative Literacy Award
Winner:
The District CE Primary School
Runner up: Bishop David Sheppard CE Primary

Science Project of the Year
Winner:
Bishop David Sheppard CE Primary
Runner up: Liverpool Life Sciences UTC

Outstanding Arts in a Primary School
Winner: Netherton Moss Primary School
Runner up: Faith Primary School in partnership with In Harmony Liverpool

Outstanding Arts in a Secondary School
Winner:
The Belvedere Academy
Runner up: Holly Lodge Girls’ College

Career Aspiration Award
Winner: Calderstones School
Runner up: Bebington High School Farm at Bebington High School Sports College

Leadership Team of the Year
Winner:
Bishop David Sheppard CE Primary School
Joint runner up:
Formby High School and Kilgarth School

Outstanding Teaching of Life Skills
Winner:
Archbishop Temple School
Runner up:
St Oswald’s C of E Primary School

Innovation in Education Award
Winner:
Flakefleet School
Runner up: Archbishop Blanch C E High School

Outstanding Commitment to Sport in a Primary School
Winner: Saint Cecilia’s Catholic Junior School
Runner up:  Billinge St Aidan’s C of E Primary School

Outstanding Commitment to Sport in a Secondary School
Winner:
St Margaret’s Church of England Academy
Runner up: Rainford High Technology College

Teacher of the Year
Winner:
Peter Fearon, Bebington High Sports College
Runner up: Beth Harris, Archbishop Temple School

Most Inspirational Primary School
Winner:
Halewood C of E Primary School
Runner up: Eldon Primary School

Most Inspirational Secondary School
Winner:
Wellfield High School
Runner up: Clare Mount Specialist Sports College

WOW Recognition Award
Winner:
Gateacre School
Runner up: Netherton Moss Primary School

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone